Raamat

Aastakümneid, isegi sadu aastaid tagasi oli rannaäärsetes külades elu võrreldes tänasega märksa aktiivsem. Merel oli igapäevases elus suur roll – mereteid mööda veeti kaupu, merest sai lauale kala. Aga meri pakkus ka lusti – kalurikolhoosiaegseid paadisõite, mis rahva pühapäeviti koos pillimeestega merele viisid, meenutatakse tänaseni suure heldimusega.

Laimjala Aerurammu projekti käigus sündis idee koguda kokku jutte, mälestusi ja fotosid Laimjala rannaküladest läbi ajaloo. Laimjala merepiir algab Pöide poolt Unguma jõest ja lõpeb Maadevahe jõega Valjala külje all. Kui see rannajoon pooleks jagada, siis umbes keskel asub Sääremägi. Nii me jagasimegi Laimjala rannajoone piltlikult kaheks.

Image (19)

2015. aasta kevadel alustasime materjalide kogumisega ja projekt “Jutte Laimjala rannelust” läks hoogsalt käima. Sama aasta jaanilaupäevaks ilmus kogumik alapealkirjaga “Unguma jõest Sääremäeni”. Kaante vahele said jutud Saarekülast, Rannakülast, Lahekülast ja Saaremetsa külast. Kogumiku koostasid Eha Ennemuist ja Meren Tamm.

2016. aasta, ühtlasi merekultuuriaasta veebruarikuus alustasime juttude, mälestuste, fotode jm materjalide kogumist Laimjala rannajoone nö teises osas – Sääremäe ja Maadevahe jõe vahele jäävates rannakülades. Sinna piirkonda jäävad Laimjala pärlid – Kahtla laid ja Laidunina majakas, samuti Viltina, Asva, Randvere, Ruhve ja Kõiguste. Lisaks on kogumikus “Maadevahe jõest Sääremäeni” kajastatud ka Sääremäe lähedusse jäävate Mägi-Kurdla ja Paju-Kurdla kunagist eluolu. Seekord oli koostajate ring laiem – Aine Kaljuste, Eha Ennemuist, Maire Tamm ja Meren Tamm.

Loodame, et kogumikud aitavad kasvõi pisutki neist juttudest, mälestustest ja piltidest säilitada ning järgmistele põlvedele edasi anda. Oleme rõõmsad, kui raamatud pakub põnevat lugemist ning kutsuvad ka tänapäeval randa kaunist loodust ja maalilist merd nautima.

Kogumikud “Jutte Laimjala rannaelust”

unguma jõest sääremäeni

Unguma jõest Sääremäeni

Koostajad: Eha Ennemuist, Meren Tamm
Ilmunud: 2015
Formaat: A5
Lehekülgi: 80
ISBN 978-9949-38-478-5

Hind: 5 eurot

maadevahe jõest sääremäeni

Maadevahe jõest Sääremäeni

Koostajad: Aine Kaljuste, Eha Ennemuist, Maire Tamm ja Meren Tamm
Ilmunud: 2016
Formaat: A5
Lehekülgi: 105
ISBN 978-9949-81-172-4

Hind: 8 eurot

SOODUS! Tellides koos mõlemad kogumikud on komplekti hind 12 eurot!

 

Soovid tellida raamatut?

Selleks palume võtta ühendust aadressil info@aeruramm.ee.

Tasumine

Kogumike eest palume tasuda Laimjala Arenguselts MTÜ kontole EE062200221041491790. Maksekorralduse selgituseks “Kogumik”. Kogumiku saab kätte Laimjalast (täpsemalt lepime kokku e-maili või telefoni teel). Kaugemalt tellijatele saadame hea meelega kogumiku Eesti piires posti teel. Sel juhul lisandub summale 1 euro.